150W Electronic Low Voltage Halogen Transformer HD150-120
Product Description
- HD150-120 Step down 120 Volt to 12 Volt 150 Watt Electronic Low Voltage Transformer
HD150-120 Step down 120 Volt to 12 Volt 150 Watt Electronic Low Voltage TransformerFor use with 12V Halogen lights, Under-cabinet lights, Recessed lights, Track light, Landscape light and other similar lighting system ONLY. Dimension: L- 4 1/4", W- 1 3/4", H- 1 1/4" Center hole: 3/8" diameter pipe Also has mounting holes on both ends of transformer. This unit has a built-in Auto Reset Short Circuit Protection. Fully Dimmable using electronic dimmer. Input: 120VAC 60Hz 1.2A Output: 12VAC 150W Max Operation Frequency: 20KHz Soft Start Overload Important Please Read: This unit cannot be use to replace a magnetic transformer that has a run of more than 10 ft. Electronic transformer should be installed as close to the lighting fixture as possible, maximum of 10 ft. using #14 guage wire to minimize voltage drop. This transformer is dimmable, output may vary and produce less than 12 volts due to fluctuation in power demand and supply. Test Transformer with load only (must be a new halogen bulb). Regular volt meter does not work with electronic transformer and will give zero or incorrect reading. This will not power motors, electronic devices, and equipment. Send me an email if you have any question. Minimum load 50 Watts Halogen Lamp