AIMS Power PICOGLF40W24V120V 4000 Watt Pure Sine Inverter Charger, 24Vdc to 120Vac Output, Remote Panel Available, Auto Frequency, Terminal Block, Multi Stage Smart Charger, 7 Battery Type Settings
Product ID: B00IQHT6TU Condition: New
Selected Option: 4000W
Variations
R 54,123
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • POWERFUL: 4000W continuous, 12000W surge for 20 seconds, 24VDC, 33 amps, 120VAC pure sine clean power, low frequency, auto transfer switch and 50A smart battery charger for 8 different battery technologies including Lead, Gel, AGM, LiFePO4 and more.
AIMS Power PICOGLF40W24V120V 24 Volt Low Frequency Pure Sine Inverter Charger, 4000W low frequency inverter, 12000W surge for 20 seconds 300% surge capability, Battery Priority Selector, Terminal Block
The AIMS Power 4000W 24 volt pure sine low frequency inverter charger is one of the best in its class. Its high-wattage capacity allows for use in almost any application, and this inverter chargers 24V capacity allows for maximum efficiency.
Key Features
  • 4000W low frequency inverter
  • 12000W surge for 20 seconds 300% surge capability
  • 24 Volt DC
  • Battery Priority Selector
  • Terminal Block
  • Marine Coated and Protected
  • Multi Stage Smart charger 50A
  • Remote panel available
  • Auto frequency
  • 10msec typical transfer time
  • Selectable 25W power save mode
  • 7 battery type settings for charger
  • Selectable Charge setting based on battery type
  • Adjustable charge current off-20%-100%
  • Four Stage Smart Charger
  • 40A automatic transfer switch
Specifications
  • Output Voltage 100-110-120Vac
  • Nominal Efficiency: >88% (Peak)
  • Line Mode Efficiency: >95%
  • Output Frequency: 50Hz +/- 0.3Hz / 60Hz +/- 0.3Hz
  • Typical Transfer Time: 10ms
  • THD:
Technical Specifications
Country
USA
Brand
AIMS Power
Manufacturer
AIMS Power
Binding
Automotive
ItemPartNumber
PICOGLF40W24V120V
Model
PICOGLF40W24V120V
Warranty
1 Year
Color
Blue
ReleaseDate
2014-09-07T00:00:01Z
Size
4000W