Product ID: B0176XCBVY Condition: New
Selected Option: SK6-72P100S22-PP10
Variations
Sold Out
Product Description
  • Includes AmScope 72 piece pre-cleaned slides and 100 piece 22mm coverslips
  • Includes 10 1mL pipettes
  • Includes MSDS sheets
This AmScope specimen staining kit is designed for living cells, with an assortment of vital stains, pre-cleaned blank slides, cover slips, and pipettes. Each 30mL stain comes in a 1% alcohol solution, and is formulated to stain living cells without killing them. The 72 pre-cleaned blank slides measure 1" x 3" (24.5 x 76.2mm), and have ground edges for safer handling. The 100 coverslips measure 7/8" x 7/8" (22mm x 22mm) with .006" (.12-.17mm) thickness. Also included are 10 1mL pipettes for specimen transfer.