Arrowmounts AM-PB1.5NPT-103 Flat TV 1.5-Inch NPT Pipe Ceiling Mount 32-55 Inches VESA 400x400
Product ID: B00OVRHNVC Condition: New
Sold Out
Product Description
  • For 32 to 55" screen size LCD or LED TV. Designed for 1.5" NPT pipe mount
  • Tilt angle: 5 degree up ~ +12 degree down . Max Load Capacity: 99lbs (45kg)
  • Universal mounting pattern . VESA hole pitch : Max: : 400 x 400mm (15.75" x 15.75")
  • Cable management port. Mounting hardware included
This ceiling bracket is designed to mount LCD or LED TV on 1-1/2" NPT (National Pipe Thread) standard pipe. Applicable screen size is 32" to 55", and it can be tilted down to 12 degrees.. For 32 to 55" screen size LCD or LED TV. Designed for 1.5" NPT pipe mount. Tilt angle: 5 degree up ~ +12 degree down. Max Load Capacity: 99lbs (45kg). Universal mounting pattern