Astatic by CAD Audio AMC105SNO-19 19" Omnidirectional Dynamic Gooseneck Microphone with 1 DPDT Push-to-Talk Switch - Gooseneck, 2 3/4 inch Flange (6' Cable)
Product ID: B00076XOBO Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R1,652.25. Read the FAQ
Selected Option: 1 DPDT Push-to-Talk
Variations
R 6,609
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Omnidirectional dynamic capsule with 2 kHz presence boost for natural, clear speech
  • Single DPDT push-to-talk switch with external contact closure capability
  • 19″ flexible gooseneck and 5/8″-27 threaded adapter for secure stand mounting
  • 7′ synthetic-jacketed, four-conductor, two-shielded cable with stripped leads
  • Chrome-plated screen and black Cycolac housing for long-term durability
For fixed paging applications such as fast-food restaurants, supermarkets,
gas stations, busing and transportation, commercial facilities and dispatch.
omnidirectional for “forgiving” pick-up of users that may not be “focused on”
or “committed to” the mic. Long lasting push-to-talk switch with external
contact closure. Dual zone available as the AMC105-2-19 featuring two
DPDT sealed micro switches with color coded buttons for easy identification,
permits paging in two areas, and an all-call feature is obtained by depressing
both buttons simultaneously. 19” heavy-duty chrome plated gooseneck and
2 3 / 4 ” flange included. 6’ cable terminates with stripped and tinned ends.