CANARM IFM623A12ORB Mill 2 Lt Flush Mount Seeded Glass, Oil Rubbed Bronze
Product ID: B01L09OCOO Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • Transitional styling in an oil rubbed bronze finish
  • Seeded glass
  • Uses 2 60W type A bulbs (not included) designed for use with vintage style bulbs
  • 12 inch w x 12 inch L x 6 inch H, glass size: 12” w x 4 3/4” H
  • Ceiling mount with easy connect push-in connection system
Canarm ltd style mill IFM623A12ORB 2 bulb light flush mount Oil Rubbed Bronze with seeded glass -the mill Collection in a simple, transitional design, blends old and new by using vintage bulbs shrouded in contemporary seeded glass globes. Mimicking the effect of light through a rain drop splattered window pane, the mill provides soft, restful illumination. This flush mount light uses 2 60W type a bulbs (not included) and is designed for use with vintage style bulbs. Features the easy connect push-in connection system for easier, faster, safer installation. Great for hallways, entryways, bedrooms and more. Canarm has a long and successful history of supplying lighting and ceiling fans. They work diligently to create a comprehensive selection of styles and designs as well as maintaining high standards of product quality and value.