Concord Blades SSB140C15CP 14 Inch 15mm Segment General Purpose Premium Segmented Diamond Blade
Product ID: B00LIX7FZQ Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • For use cutting Concrete, Light Weight Blocks, Bricks, Field Stone, Masonry Materials & Stone
  • Can be used Wet or Dry
  • Laser treated on both sides of segment to add strength to the segment
  • 15 mm segment height, .125" Segment width, 1"-20mm, 20mm Arbor
  • Can be used on Walk-behind Saws up to 20 HP
  • Blade will be either black or silver color
General Purpose Premium Segmented 14 inch Diamond Blade with 15 mm segment height. This general purpose segmented blade is for fast cutting at a low initial cost on a wide variety of materials. A heat treated steel core provides extreme blade strength for a deep cut. The 12" and 14" blades have been treated with laser welds on both sides of the segments to add strength for better cutting speed and longer blade life. IDEAL FOR CUTTING Concrete, Brick, light weight Block, Pavers, Field Stone, and masonry materials either wet of dry. Can be used on High Speed Angle Grinders, Circular Saws, Masonry Saws and Gas Cut-Off Saws. For light or medium duty cutters.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Concord Blades
Manufacturer
Concord Industrial Products
Binding
Tools & Home Improvement
PartNumber
SSB1415C/B-P
Model
SSB140C15CP
Height
14
Length
14
Width
0.5
Size
14-Inch 15mm Seg