Concord Blades STM050A10HP 5 Inch Granite & Marble Segmented Turbo Teeth Diamond Blade
Product ID: B00MXT1NEI Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • 10 mm Segment Height, . 095" Segment Width, 7/8"-20mm-5/8" Arbor with Double Bushing
  • Deep segments for under-cut protection for use with abrasive materials.
  • Special vented core to keep blade running cooler and help remove slurry.
  • Can use Dry/Wet
5 Inch Granite & Marble Segmented Turbo Teeth Diamond Blade. This supreme quality super drop turbo blade has specially designed deep segments for extremely fast cutting and undercut protection for use with abrasive materials. Special vented core keeps the blade running cooler and also helps remove slurry for friction free cutting. The 4" to 6" blades can attach to a flush mount adapter. The 14" with 50/60mm arbor for use on a bridge saw is available. This blade will cut Granite, Marble, Stone, Pavers, as well as Concrete, Brick, Block, Stone, Tile & Masonry Materials using either an Angle Grinder, Wet Stone Saw, Circular Saw, Masonry Saw or a Bridge Saw with 50/60mm spindle. This blade can be used Dry or Wet.