Schluter-Systems DITRA-HEAT (120V) Floor Heat Cable, warms 134 sq ft [DHEHK120134] adaptable to any layout, adds comfort to any room, quickly and easily installs into membrane before tile/stone
Product ID: B010GSVVJE Condition: New
R 25,332
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • 1700 Watt
  • 14.2 Amp
  • 134.3 sq ft
  • 120V
Additional benefits include:
  • 3-stud spacing (generates 12.75 Watts per square foot)
  • Low construction height (Cable thickness = 4.8mm)
  • Significantly reduced installation time. No self-leveler required!
  • 120V and 240V options available in a variety of lengths
IMPORTANT Information
Never CUT the heating cable. This would change the cable resistance and could lead to a fire.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Schluter
Manufacturer
Schluter
Binding
Unknown Binding
ItemPartNumber
DHEHK120134
Model
DHEHK12034
Size
DHEHK120134 120V (134.3 Ft2) 1700W