E11 LED Bulb Dimmable, 7W (75W-100W Halogen Bulbs Equivalent), Mini Candelabra Base, AC110V120V 130V, 3000K Warm White for Chandeliers Ceiling Fan Light, Pack of 4
Product ID: B07DHF8XRX Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
Specifications:
Condition: Brand new
Lamp Base: E11
Dimmable: only dimmer with Led dimmer
Color Temperature: 3000K(Warm White)
Luminous: 1000 lm (75W-100W halogen bulb equivalent)
Material: Aviation aluminum base, ceramic body, PC mask
Input Voltage: 110V-130V
Beam Angle: 360 degree
Lifespan: 50,000 hours
Light Source: High quality SMD2835 chips
CRI>90Ra
Features:
1. Easy to install, ideal for E11 Mini Candelabra Base light fixtures.
2. Energy saving, save dramatically on energy costs compared to incandescent lamps.
3. Ceramic base for fast heat dissipation.
4. Instant-on to full brightness.
5. No more maintenance, long lifespan.
Applications:
Fits all E11 screw sockets, such as ceiling fan light, wall sconces, bathroom vanity
lighting, desk lamp, pendant light, hallway lamp, and etc.
Notice:
Turn off power before installation. Indoor use only. Not suitable for completely enclosed fixtures.
Do not touch the bulb when it's operating. Do not expose it to rainy or humid environment.
Package Included: 4 x 7W E11 LED Bulb