ExpertPower EXP1245-12V 4.5Ah Rechargeable SLA Battery for Security System, UPS, Garage Door Opener Replacement, Fire Alarm Batteries, Sealed Lead Acid, 12V Battery Backup
Product ID: B00A82A4N8 Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R245.50. Read the FAQ
Available in other options.
Variations
R 982
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Battery Type: 12V 4.5Ah/20hr sealed lead acid design with AGM structure that supports steady output for long backup needs. Check dimensions: 3.54" x 2.76" x 3.98" (total height: 4.21" with terminals)
  • User-Friendly: Our 12V rechargeable battery with F1 terminals fits most standard control panels, provide backup for standby devices and electric devices like house alarm battery, ride on toy replacement battery, trailer battery, and many devices that require 12v 4.5ah battery.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
ExpertPower
Manufacturer
ExpertPower
Binding
Automotive
ItemPartNumber
EXP1245
Model
Exp1245
Warranty
1 year
Color
Black
ReleaseDate
2015-07-23T00:00:01Z
Size
12V 4.5ah