Product Description
- Temperature range -200.0 °C to 1090 °C (-328 °F to 1994 °F) excluding probe
- Overvoltage category: EN 61010-1 to 1000 V cat III, 600 V cat IV
- Maximum conductance of 60.00 Ns
Fluke Corporation is the world leader in the manufacture, distribution and service of electronic Test tools and software. Since its founding in 1948, Fluke has helped define and grow a unique technology market, providing testing and troubleshooting capabilities that have grown to mission critical status in manufacturing and service industries. From industrial electronic installation, maintenance and service, to precision measurement and quality control, Fluke tools help keep business and industry around the globe up and running. Th new 87V/E2 Combo Kit is based on the Fluke 87V and includes special accessories to make industrial troubleshooting even more productive. It includes the Fluke 87V, AC220 sure grip alligator clips set, the C35 Soft Accessory case, TL224 sure grip silicone Test lead set, 80BK integrated DMM problem (Type K), Tp38 sure grip Slim REACH Test probe set, and the tpak magnetic hanger.