Product ID: B07PLZ38GF Condition: New
Sold Out
Product Description
Features:
1. This hot Foam Cutter is designed to easily cut materials such as Styrofoam.
2. For Art model making, Students handmade practise, Advertising words making
3. DIY Foam Cutter helps you cut polystyrene foam and similar material much easier!
5. You can cut the form board or foam block from any angle and craft into your desired shape.
6. DIY Foam Cutter is the excellent cutting tool to realize your design and delight your life!
7. It can heat up quickly, the tube will be reached 150℃ within 10 seconds.
Specifications:
Material: Nickel-chromium Alloy
The Heater Tube Diameter: 2mm
Weight: about 46g
Working Power: 15W
Electronic Adaptor:
Input: 100-240V
Output: DC 6V 2.5A