Ford 11,050W Dual Fuel Portable Generator with Switch & Go Technology and Electric Start, FG11050PBE
Product ID: B075F6GSTH Condition: New
Selected Option: 11,050W Dual Fuel
Variations
Sold Out
Buy in USA
Product Description
  • 11, 050W Peak/ 9, 000W Rated (Gasoline) & 10, 050W Peak/8, 100W Rated (LPG)
  • (4) 120V 20A GFCI Outlets, (1) 120V AC 30A Twist-lock Outlet, and (1) 120/240V AC 50A RV Outlet with rubber outlet dust covers for added protection when not in use
  • Designed with Dual Drop-Down Cushion Grip Handles & 10” Never-Flat Wheels with Chrome F-150 Inspired Rims for added mobility and easy storage
The Ford FG11050PBE Dual Fuel Portable Generator has the power you need to weather the storm and the “Built Ford Tough" durability you can rely on. Its 457cc 4-Stroke, OHV engine can be run on either gasoline or liquid propane, and patented Switch & Go technology allows you to seamlessly switch between fuel sources while in operation. The rugged M-Frame design with drop-down handles and 10" Never-flat wheels provide optimal portability, so you can store and maneuver the unit with ease.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Ford
Manufacturer
Ford
Binding
Lawn & Patio
ItemPartNumber
FG11050PBE
Model
FG11050PBE
Size
11,050W Dual Fuel