Product ID: B000LEDDXQ Condition: New
Selected Option: Single Phase 10kW 240V
Variations
R 37,412
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • PORTABLE WITH CORD: Includes 10’ long 4-wire, 50-amp, and standard range plug configuration with 14-50P NEMA plug type. Control panel cover for easy access to electrical components, 10" diameter 1” thick wheels, and handle for easy portability.
  • PERFORMANCE: 10,000-watts (10.0kW), 240-Volts, single phase electrical service generating 34,130-BTU’s; 42-Amps. Quiet fan-forced 3-paddle blade generating 800-CFM’s with a 30 degree F temp rise for areas up to 1,000-sq.ft. with ceilings under 12’.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Fostoria
Manufacturer
Fostoria
Binding
Misc.
ItemPartNumber
FES10241CA
Model
FES-1024-1CA
Color
10kW