Product Description
- STRONG TIE DOWN STRAPS - Your package includes (4) 1” x 12" nylon soft loops, each having a 1,800 lb. working load capacity, laboratory tested 2872 lb. break strength.
- BEWARE of cheap knock-offs. These are the GENUINE bright orange straps made by PowerSports US.
Straps are 18" long and 1" wide, enabling you to use on your handlebars or frame of your ATV, UTV or other powersports vehicle