G.SKILL RipjawsV Series DDR4 RAM (XMP) 16GB (2x8GB) 2400MT/s CL15-15-15-35 1.20V Intel AMD Desktop Computer Memory U-DIMM - Red (F4-2400C15D-16GVR)
Product ID: B013J7T5K6 Condition: New
Sold Out
Product Description
  • G.SKILL RipjawsV Series DDR4 U-DIMM Memory Kit, Model: F4-2400C15D-16GVR
  • 16GB total capacity kit containing 2x8GB modules, rated for up to DDR4-2400 CL15-15-15-35 at 1.20V
  • Non-ECC, DDR4 U-DIMM, 288-pin, for Desktop PC & Gaming
  • Includes JEDEC default profile, and Intel XMP memory overclock profile
Features Extreme performance DDR4 memory designed for gaming and PC enthusiasts Optimized compatibility with DDR4-compatible Intel Core platforms Sleek and stylish aluminum heat spreader design 1.2V ultra low voltage Intel XMP 2.0 support Recommend Use High Performance or Gaming Memory
Technical Specifications
Country
USA
Brand
G.SKILL
Manufacturer
G.SKILL
Binding
Personal Computers
ItemPartNumber
202702
Model
202702
Warranty
Limited Lifetime Manufacturer
Color
Blazing Red
ReleaseDate
2020-01-01T00:00:01Z
Size
8GB (4GBx2) 2400MHz