Genuine Capricorn Bowden 1.75mm Tubing (1 meter) (M-BOWDEN-TUBING-PRO-175)
Product ID: B07B67GG75 Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R211.25. Read the FAQ
Available in other options.
Variations
R 845
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Buy in USA
Product Description
Another error source in extrusion systems is the compression/buckling of the filament. As we apply pressure to the filament in order to extrude it will bend a little (but a little is all it takes) between the extruder drive wheel and the HotEnd melt zone. Because of this spring-like compression we can advance the filament by 1mm at the drive wheels, but 1mm's worth of filament will not immediately exit the nozzle in perfect synchronicity. In a bowden system this filament-spring is "softer" due to its much increased-length. The subsequent deformation under force results in extruder motor speed changes taking longer to be reflected at the nozzle, and the errors being greater in magnitude.
Key Features
-Inner diameter of just 1.9mm -Highly consistent - perfectly round -Treated with a unique friction-reducing additive -Capricorn XS branded quality -Perfect for softer and more flexible filaments -For use with 1.75mm filament only