Go Power GP-IC2000-12-PKG 3-in-1 Inverter Charger, 2000W Pure Sine Wave Output, 12V to 120V AC, 3400W Surge Capacity, 100 Amp Charger, Dual 50 Amp Transfer Switch, 12V for RV, Marine, and Off-Grid Use
Product ID: B01K4CFCJ2 Condition: New
Selected Option: 2000W
Variations
R 49,387
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • 2000-Watt Sine Wave Output: Provides stable and clean power with a 3400W surge capacity, ideal for running sensitive electronics like computers, medical equipment, fridges, and microwaves, ensuring smooth operation without interference.
The Go Power! IC2000-12-PKG is a 12 VDC 2000 watt pure sine wave inverter with built in charger (100 amp) and built in transfer switch (Dual 50 amp). This package also includes a battery temperature sensor and the ICR-50 digital Inverter remote. This remote controls the many features built into this inverter charger. The pure sine wave output is great for running computers, portable electronics, fridges, microwaves , TV's medical equipment etc. A typical RV, Marine or Off Grid system usually requires a separate inverter, a separate charger, and a transfer switch to operate. Using the GP-IC2000-12 there is only one component to install and an easy to use remote. The IC-2000-12 is capable of passing through a full 50 amp service in an RV or boat saving the costs of extra installation time and extra components like a sub panel. The GP-IC-2000 has a power share feature. This feature allows you to combine 2000 watts from the inverter to the power from your generator to start large loads. Example; If you had a 2000 watt generator that would not start your air conditioner (AC), you can use the power share feature on the IC2000 to combine the output power of the inverter (2000 watts) with the 2000 watt generator for a total output of 4000 watts. This would be enough power to start the AC. Once the AC is running, the draw is much lower and the generator can run the AC by itself. The GP-IC2000 has a 3-year warranty.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Go Power
Manufacturer
Go Power!
Binding
Automotive
ItemPartNumber
GP-IC2000-12-PKG
Model
GP-IC2000-12-PKG
Warranty
3 years
Color
Black
ReleaseDate
2020-01-01T00:00:01Z
Size
2000W