HPS Performance Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp Size # 44, fit 2" ID hose SSTC-57-65 Polish 2.25"-2.56" (57mm-65mm)
Product Description
- Meets or exceeds SAE specification; J1508 for T-bolt clamps
- Clamp effective range: 57mm - 65mm (2.25 inch-2.56 inch)
- Band width: 19mm
- Maximum torque specifications: 75 inch pounds
- Material: 304 stainless steel, includes nut and bolt
HPS Stainless Steel T-Bolt Hose Clamp with effective range 57mm - 65mm (2.25 inch-2.56 inch) provides leak-proof connections in a wide variety of industrial and military applications. HPS manufacture clamps from 300 series stainless steel with rounded band edges to protect soft hose materials. HPS stainless steel t-bolt band clamps provide high tensile strength, durability, and corrosion resistance. HPS stainless steel t-bolt band clamps are the perfect choice for medium and heavy-duty applications. HPS stainless steel t-bolt band clamps are frequently installed on coolant and air-intake systems for construction vehicle, truck, aircraft, marine and bus engines, duct systems, bag house equipment, irrigation systems, medical equipment and precleaners.