Product ID: B07C754WCT Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Buy in USA
Product Description
  • Comes complete with ballast, reflector and adjustable light ratchet hanger
  • Product Dimensions: 20 in. X 9. 5 in. X 8 in.
  • Ballast features 2-year limited
  • Digital ballast is ETL listed and CE certified
  • Includes daisy Chainable feature (120-volt max 4 units, 240-volt max 8 units)
- Ballast features 2-year limited warranty
- Comes with hooks for easy hanging installation of your grow light
- 120-Volt 14.5 ft. power cord and 7 ft. daisy chain cord included
- Dual input voltage: 120-Volt/240-Volt
- Reflector type: enclosed style
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Hydro Crunch
Manufacturer
Hydro Crunch
Binding
Lawn & Patio
ItemPartNumber
D940012600
Model
CMH02-315-ROPE
Warranty
2 year warranty.
Color
White
Size
315W CMH Enclosed Fixture