Product ID: B07C7LXNYZ Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • Comes complete with ballast, reflector and adjustable light ratchet hanger
  • Dimmer presets: 600/ 750/ 825/ 1000/ 1150
  • Ballast features 2-year limited
  • Digital ballast is UL listed and CE certified
  • Power source type: Corded Electric
- Quick installation, no assembly required
- Dimmer presets: 600 / 750 / 1000 / 1150
- Product dimensions: 25 in. x 14.5 in. x 11.5 in.
- Ballast features 2-year limited warranty
- Comes with hooks for easy hanging installation of your grow light
- 120-Volt 8 ft. power cord and 240-Volt adapter included
- Dual input voltage: 120-Volt/240-Volt
- Reflector type: open style
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Hydro Crunch
Manufacturer
Hydro Crunch
Binding
Lawn & Patio
ItemPartNumber
D940012603
Model
DE01-1000-ROPE
Warranty
2 year warranty.
Color
White
Size
1000W DE HPS Open Fixture