Hydronix HF3-10CLBK34, 10" Clear Housing with Black Rib Cap For RO & Filtration Systems, 3/4" Ports
Product ID: B01CFOGE3K Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R384.75. Read the FAQ
Available in other options.
Variations
R 1,539
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • 10 inch
  • NSF standard 42 certified material
  • 3/4 inch Ports
  • San material body
  • 75 psi max. Pressure
Hydronix HF3 series Slim Rib cap Filter housings have pressure Relief (PR) buttons and are ideal for Typical applications such as pre- and post-filtration for ro systems, under sink filters, counter top systems, ice machines, food service and other applications. Hydronix HF2 series housings are available in a variety of colors and are made to house 2.5" diameter cartridges. Most 9 7/8" and 10" cartridges fit easily and caps are available in 1/4", 3/8" and 1/2" female NPT ports.