J&M ROKKER™ XT 5.25” Rear Pod Speaker kit 06-13 Harley® Ultra # HURK-5252GTM-XTC
Product ID: B008R0N9US Condition: New
Sold Out
Product Description
  • This 3 way high performance Rokker XT speaker set has been designed specifically for the rear pod position on the 2006-2013 Harley-Davidson Touring models.
  • Designed at 2 ohms impedance and 140 watts max power, these new speakers provide superior bass response, along with an extended mid and high frequency range.
This new three-way high-performance ROKKER XT speaker set has been designed specifically for the rear pod position on the 2006-2013 Harley Ultra. Spec'd at 2 ohms impedance and 140+ watts max power, these new speakers provide superior bass response, along with an extended mid/high frequency range. They feature a waterproof injection-molded polycarbonate woofer cone, high-flux strength but light-weight Neodymium magnet, high efficiency voice coil, and the latest design grillwork with mounted black-titanium tweeter and midrange drivers, with a second set of paintable grills also included. Their mounting hole pattern and spade electrical connections are exactly the same as the factory specification, this is a total plug-and-play solution complete with easy to follow installation instructions. These are THE most efficient speakers you can buy for your Harley and they will perform extremely well with the stock Harley HK radio system, while still durable enough to handle a high-powered accessory amplifier should one be installed. You won't be disappointed.