Product ID: B00BLR17JY Condition: New
Sold Out
Product Description
  • Hanging work light with cord and plug for use in temporary job site lighting
  • 400W metal halide bulb produces 40,000 lumens
  • Quad-tap ballast for use with 120/208/240/277 volt power supply
  • Pulse start ballast for reduced lighting time and increased energy efficiency
  • Powder-coated steel wire protective bulb cage for work safety and outdoor use
For your temporary job site lighting needs in high bay locations, Lind Equipment's LE-HB400PLS is a cost-effective, durable solution that can save you time and money. The LE-HB400PLS comes with a bulb, an easy mounting hook and is pre-wired with cord and plug for 120V service. The quad-tap ballast can easily be wired on-site for 120V, 208V, 240V, or 277V.