Product Description
Package:
1 x 4 Door Access control Panel
4 x RFID Reader(waterproof)
1 x RFID Enroll USB Reader
4 x Infrared Exit Button
50 x RFID Keychains
50 x RFID Cards
1 x CD for Software/User manual/Wire diagram/Video Guide
USB RFID Card Reader:
Desktop USB reader,read card number into software so that easy programming/register user
Support: EM4100/EM4001/TK4100 ID card
Dimension: 105x70x12mm
Power Supply Box:
Power:60W, Rated Current:5A
Input Voltage:110V-240V,Output Voltage:12VDC
Color of the box:black
Size of the box:279mm * 234mm * 67mm
Access-Control-Panel-Controller Feature:
Control 4 door,get in by swiping card and get out door by button
Door controlled : 4
Support 4 readers
Control of memory up to 40,000 user / up to 100,000 event buffers
Network communication via TCP/IP
The RFID Proximity Reader:
Size:102*43*16(mm)
Less than 0.2 second Response Speed, 5-10cm Proximity Range
Built-in Antenna& LED (Double Color LED)&Loud Speaker (Buzzer)
DC 9V-16V Working Voltage. Standard 12V, 70mA Working Current
It's Water-Proof
Infrared Exit Button Specifications:
No touch / Touch free Exit Sensor(Diffused Detection)
Contact Rating: 3A/AC120V, DC30V
Input Voltage: DC12V
Operation temperature range: -20C-55C
Life: 500,000 Times
Dimension: 114mm x 70mm x 29mm