Mishimoto - MMCLAMP-175 Stainless Steel T-Bolt Clamp, 1.75"
Product ID: B00U2B2VGI Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R176.25. Read the FAQ
Available in other options.
Variations
R 705
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Securely clamps pipes, couplers, and hoses with an outer diameter from 1.65" (42.01 mm) to 1.97" (50.01 mm)
  • T-bolt design provides a strong and secure grip
  • Included self-locking nut prevents loosening with movement and vibration
  • Stainless steel construction resists corrosion longer than zinc-plated clamps
  • Mishimoto Lifetime Warranty
Mishimoto T-Bolt Clamps are constructed from rust-proof stainless steel and offer improved durability over traditional worm gear clamps. You can be sure that everything will stay in place because Mishimoto Stainless Steel T-Bolt Clamps are equipped with self-locking nuts. Minimum diameter for this clamp is 1.65" and the maximum diameter is 1.96"
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Mishimoto
Manufacturer
Mishimoto
Binding
Automotive
ItemPartNumber
MMCLAMP-175
Model
MMCLAMP-175
Warranty
Limited Lifetime
Color
Silver
ReleaseDate
2015-03-24T00:00:01Z
Size
1.65" (42.01 mm) to 1.97" (50.01 mm)