Monte Carlo 3MAVR70BKBK Maverick Max Energy Star 70" Outdoor Ceiling Fan with Remote Control, 3 Balsa Wood Blades, Matte Black
Product ID: B07988327K Condition: New
Available in other options.
Variations
R 41,909
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • MAVERICK OUTDOOR CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter: 70"; Height: 11.7" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing, Includes 6" Downrod); Weight 11.68lbs.
  • FAN BLADES: 3 Outdoor Approved Matte Black Blades (70" Span / 13° Blade Pitch); CFM: 5192
  • FAN CONTROL: Includes 6-Speed Hand-Held Remote Control with Reversing Function
  • DETAILS: Matte Black Finish; Premium Power Energy-Efficient 85 X 28 mm DC Motor and Precision Balanced Blades for Quiet and Wobble-Free Operation