Monte Carlo 3MAVR70BKD Maverick Max Energy Star 70" Ceiling Fan with LED Light and Hand Remote Control, 3 Balsa Wood Blades, Matte Black
Product ID: B07NHL3N6J Condition: New
Available in other options.
Variations
R 118,674
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • DIMENSIONS: Diameter: 70"; Height: 13.8" (From Ceiling to Bottom of Fan Light, Includes 6" Downrod); Weight 13.2lbs.
  • FAN BLADES: 3 Outdoor Approved Dark Walnut Blades (70" Span / 13° Blade Pitch); CFM: 5943
  • INSTALLATION: Installable on Flat Ceiling with Included Hardware and on Sloped Ceilings up to 15° with Vaulted Canopy Included; DETAILS: Matte Black Finish; CUL Approved for DAMP Locations; Premium Power 85 X 28 mm DC motor for Quiet Operation