Product Description
- MAVERICK OUTDOOR CEILING FAN DIMENSIONS: Diameter: 88"; Height: 13.7" (From Ceiling to Bottom of Fan Housing, Includes 6" Downrod); Weight 17.5lbs.
- FAN BLADES: 3 Outdoor Approved Dark Walnut Blades (88" Span / 13° Blade Pitch); CFM: 14784
- FAN CONTROL: Includes 6-Speed Hand-Held Remote Control with Reversing Function
- DETAILS: Matte Black Finish; Premium Power Energy-Efficient 120 X 25 mm DC Motor and Precision Balanced Blades for Quiet and Wobble-Free Operation
The Monte Carlo 88" Maverick Super Max - Black in matte black features a 120.0 X 22.0 6 speed motor with a Thirteen degree blade pitch. With a sleek modern silhouette, a DC motor and super energy-efficiency, the 88" Maverick Super Max ceiling fan from Monte Carlo features softly rounded blades and elegantly simple housing. Maverick Super Max has an impressive 88-inch blade sweep and a 3-blade design that delivers a distinct profile and incredible airflow for extra-large living rooms, great rooms or outdoor covered areas. It includes a hand-held remote with six speeds and reverse, and is available in five distinct finish options: Brushed Steel housing with Dark Walnut blades, Brushed Steel housing with Koa blades, Matte Black housing with Dark Walnut Blades, Aged Pewter housing with Light Grey Weathered Oak blades and Black housing with Black blades. All versions feature beautiful hand-carved, balsa wood blades. ENERGY STAR qualified.