Monte Carlo 3MTR38WHO-L Mach Two Bold 38" Ceiling Fan with Light & 2 in 1 Wall / Hand Remote Control, 3 ABS Blades, White
Product ID: B002YQ3XPC Condition: New
Sold Out
Product Description
  • MACH ONE CEILING FAN WITH LIGHT: 75 Watt Halogen Mini Candelabra T4 Lights, Dimmable
  • DIMENSIONS: Diameter: 38"; Height: 14.5" (From Ceiling to Bottom of Fan Light, Includes 4" Downrod); Weight 18.75lbs
  • FAN BLADES: 3 White Blades (38" Span / 13° Blade Pitch); CFM: 3681
  • DETAILS: White Finish; UL & ULC Approved for INDOOR Locations; Premium Power Triple Capacitor 172 X 14 mm Torque-Induction Motor for Quiet Operation
38" Mach Two ceiling fan from Monte Carlo in white finish with three matching blades. This fan features 38 inch blade span; 13 degree blade pitch; and 172 x 14mm motor size. Limited lifetime motor warranty. Includes halogen opal light fixture and remote control system. Bulb included. (MAP)