Monte Carlo 5DI52BSD-L Discus 52" Ceiling Fan with Light and Pull Chain, 5 Blades, Brushed Steel
Product Description
- DISCUS CEILING FAN WITH LIGHT: (1) 75 Watt Halogen Mini Candelabra T4 Light
- DIMENSIONS: Diameter: 52"; Height: 15.6" (From Ceiling to Bottom of Fan Light, Includes 6" Downrod); Weight 18.7lbs.
- FAN BLADES: 5 Silver Blades (52" Span / 12° Blade Pitch); CFM: 5209
- FAN CONTROL: Includes 3-Speed Pull Chain
- DETAILS: Brushed Steel Finish; UL & ULC Approved for INDOOR Locations; Complies with TSCA Title VI; Premium Power Triple Capacitor 153 X 18 mm Torque-Induction Motor for Quiet Operation