Monte Carlo Discus Trio 3DIR52BSD 52" Roman Bronze, Bronze/ American Walnut Blades, Remote Included
Product Description
- The Discus Trio Max is a 52 inch diameter three-bladed beauty (precision balanced motor and blades for wobble-free operation.)
- Features an integrated 18W LED downlight with 1730 net lumens of output (optional finishing cap is available (sold separately) for use without the light kit)
- Specially designed for patio and damp locations.
- Discus Trio also comes with a hand-held remote with six speeds, reverse and LED light dimmer
The Discus Trio is a three-blade version of the popular 52†Discus ceiling fan by Monte Carlo. With a minimalist, contemporary design, and three color options, two of which with reversible dual finish blades, it can complement a wide variety of room décor. The Discus Trio features an integrated 18W LED downlight with 700 net lumens of output, 2700°K CCT and a CRI of 80. An optional finishing cap is available for use without the light. Damp-rated for indoor/outdoor use, the Discus Trio also comes with a hand-held remote (MCRC1 Neo Remote) with six speeds, reverse and LED light dimmer.
Premium power 172 X 20 mm torque-induction motor for quiet operation