Norman Lamps CFL15/UV/MED Germicidal-UV Compact Germicidal Bulb, 15W, 120V
Product ID: B007XKZKKK Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • UVC Germicidal Lamp CFL15/UV/MED
  • UVC - 15 Watt, 120 Volt
  • Base Type: E26 (standard screw base)
  • Life Hours: 7,000
  • Emits short-wave germicidal UV light, Quartz Glass
Voltage: 120V Wattage: 15W Type: Compact Germicidal Bulb Length: 7.25 in. Base Type: E26 (standard screw base) Life Hours: 7,000 Emits short-wave germicidal UV light, Quartz Glass. This bulb will work in any standard household screw base. (self ballasted) **Caution UV Germicidal Lamps emit harmful ultraviolet light, avoid any exposure to eyes and skin from an unshielded germicidal lamp. Proper use of a fixture is essential for a safe and effective application of this product.**.