(Pack Of 6) 39PAR30/FL 120V - 39 Watt High Output (50W Replacement) PAR30 Flood Short Neck - 120 Volt Halogen Light Bulbs
Product Description
(Pack Of 6) 39PAR30/FL 120V - This KOR 39-Watt PAR30 120V Halogen Flood, is the familiar, classic halogen product that most homeowners and businesses use when they need high light output from small fixtures indoor and outdoor. The most common uses would be in track lighting, small recessed cans, over the range hood and outdoor lighting. Halogen PAR flood products provide bright, white light together with high color rendering. This versatile "high-end" light adds to the appeal of home furnishings, or calls attention to showroom merchandise. These Halogen PAR floods are a more energy efficient substitute for traditional incandescent floods. By design, the PAR30 will fit wherever the R30 or BR30 fits, and the PAR30 also features the same great dimming properties. Halogen PAR30 floods have a "lamp within a lamp" construction. Inside the outer jacket that you see, there is a tungsten halogen capsule, which is the inner "lamp". This is why halogen products are more efficient than standard incandescent bulbs. And, halogen products do not contain mercury, commonly used in some other types of energy efficient products. KOR halogen 39W PAR30 floods uses only 39 Watts and replaces the 50-Watt PAR30 - 50PAR30 with same lumen output making it a bright, energy saving alternative to standard incandescent light bulbs.- 120 Volt Halogen Light Bulbs.