RAB Lighting SMSBULLET2X12NA LED Motion Sensor Flood Light, Outdoor Security Light Dual Head, Hardwired Motion Activated Floodlight, Adjustable 12W-24W, 3000K-5000K CCT, Bronze
Product ID: B00M98QS4S Condition: New
R 11,340
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Adjustable Wattage for Energy Efficiency: Select 12W, 18W or 24W output to match brightness needs while reducing energy consumption compared to traditional flood lights
The RAB SMSBULLET2x12NA is a Bronze Two Adjustable LED Floodlight with 180 degree detection Motion Sensor. It has two 12W LED that are equivalent to two 75W BR30/halogen/wide floods. You can mount this light as an up light or down light on a RAB Mighty Post or junction box. It also features a Microprismatic diffusion lens for smooth and even light distribution. This attractive LED also has a lifespan of up to 100,000 hours. The SMSBULLET2x12NA has a color temperature of 4000K, a CRI (Color Rendering Index) of 84 and a lumen output of 1,664. It is UL listed making it a suitable choice for wet locations for wall mount only. Photo control keeps lights off during the day. It also comes with a ten year warranty on full fixture and sensor assembly. It is a suitable choice for wet locations or wall mount only. The outside housing is diecast aluminum for durability and an attractive appearance. This fixture has excellent thermal management with its superior heat sinking with external air-flow fins. The environmentally friendly polyester powder coating is formulated for high-durability and long-lasting color, and contains no VOC or toxic heavy metals. This LED Floodlight is mercury and UV free and RoHS compliant. RAB Lighting is fully committed to creating high quality, well-designed, affordable, and energy efficient LED Lighting. RAB was founded in 1946 and are still a growing infrastructure of manufacturing facilities, and engineering capabilities that ensure great product quality and design.