RAINPAL RBIO125F Rain Barrel Inlet Outlet DIY Kit (HDPE Fine 2” Bung to 1-1/4” Barbed Fitting and Brass Ball Valve Spigot w/Bulkhead Fitting)
Product Description
- ATTENTION: REVERSE THREADED FITTING NUT, Turn CLOCKWISE to LOOSEN.
- HDPE Fitting: For 2" Bung Cap with Fine Threads (Threaded Part Measure about 2.25 inches in Diameter, Distance between Adjacent Threads is approx 3/32 inch), 1.25" Barbed Side Accepts Any Pipe with 1.25“ Inside Diameter
- Brass Spigot: Contain less than 0.25% lead, lead free compliant. Bulkhead fitting need 1-1/4 inch diameter hole to install. Fit up to 0.4 inch thickness wall. Left Handed Nut(Reverse Threaded) for easy installation