Samsung High Drain INR18650-25R 20A 2500mAh Rechargeable Flat Top 3.7V Battery, (4 Pcs) by M&A BD Electronics
Product ID: B074L2TRQP Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • SPECIFICATIONS - Capacity: 2500mAh (MAX), Continuous Rated Discharge: 20A (MAX), & Nominal Voltage: 3.6V-3.7V
  • GENERAL KNOWLEDGE TIPS - Fully Charged to 4.2V Before First Use & Use Only Proper Battery Charger That's Designed for 18650 Type Battery
Specs:
  • Style: Flat Top
  • Nominal capacity: 2500 mAh (Max)
  • Max Continuous Rated Discharge: 20A (at -20 to 75 degrees Celsius)
  • Dimensions: 64.85 ± 0.15 mm (L) x 18.33 ± 0.07 mm (D)
  • Weight: 45g (Max)
  • Discharge Cut-off Voltage: 2.5V
  • Nominal voltage: 3.6~3.7V
  • Full Charge Voltage: 4.2V ± 0.05V
  • Protected: No, Unprotected
  • Cycle info: Capacity drops to 60% after 250 full charge/discharge Cycles
  • Standard Charge: Constant Current 1250mA, Constant Voltage 4.2V, & Cut-Off 100mA
  • Rapid Charge: Constant Current 4000mA, Constant Voltage 4.2V, & Cut-Off 100mA