Shurtape DF-642/NAT225 DF-642 Industrial-Grade Double Coated Cloth Tape: 2" x 75 ft, Natural
Product ID: B00YES0QQW Condition: New
Sold Out
Product Description
  • The tape comes on a white siliconized paper release liner.
  • Carrier/Backing: polyester/cotton blend cloth. Adhesive: synthetic rubber. Release Liner: white siliconized paper. Thickness: 12 mils (carrier, adhesive). Adhesion: 32 ounces per inch (to stainless steel test panel). Tensile Strength: 32 pounds per inch (longitudinal). Service/Operating Temperature: 50F to 225F. Elongation: 8%. Core: 3-inch diameter.
Shurtape DF-642 Industrial-Grade Double Coated Cloth Tape is a double-faced, double-sided cloth tape used by the hospitality industry to hold carpet and pads at convention centers, arenas and hotels. It offers a more permanent adhesive compared to temporary or exhibition-style carpet tapes so if better for carpet installation. It is also used to hold signs and dispensers for POP merchandising and for industrial holding and general purpose mounting. DF 642 is conformable to irregular surfaces and adheres to a variety of substrates. The tape comes on a white siliconized paper release liner. NOTES: Sizes shipped will typically be the tape industry standard metric-cut sizes, i.e. 24mm for each 1 inch of nominal tape width ordered (rolls are approximately 5% narrower than the nominal size). This product's actual size is 48mm x 23m.Technical InformationCore: 3 inch diameterBacking/Carrier: polyester/cotton blend clothAdhesive: synthetic rubberRelease Liner: white siliconized paperThickness: 12 mils (carrier, adhesive)Adhesion: 32 ounces per inch (to stainless steel test panel) Tensile Strength: 32 pounds per inch (longitudinal) Tack: 8 inches (rolling ball)Service/Operating Temperature: 50F to 225F.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Shurtape
Manufacturer
Shurtape
Binding
Misc.
ItemPartNumber
DF-642/NAT225
Model
FTVID8761
Color
Natural
Size
2 in. x 25 yds.