Product ID: B00NOZ9GIU Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • BREAKER DETAILS: This load center has a two pole plug on neutral main supply circuit breaker that is rated at 100A 120/240 VAC single phase
  • INSTALLATION AND CONNECTIONS: Combination breaker box cover for flush or surface mounting; Designed with PoN (Plug-On Neutral) for faster wiring; Electrical connections are box lugs that accept a range of 6 AWG to 2/0 AWG copper or aluminum wire
  • SPECIFICATIONS: Measures 14.25 in W x 3.75 in D x 21.00 in H; Features 22 kA breaking capacity with 120/240 VAC rating; 2 spaces in a NEMA 1 indoor enclosure; Supports a total of 24 circuits with the use of tandem breakers to maximize flexibility; UL Listed
  • Each pole space accepts full-size, tandem or quad breakers
  • Ground and neutral bars accept up to (3) 0-14 equipment grounds
  • Includes a combination flush/surface indoor cover
  • Accommodates plug-on secondary surge arrestor (sold separately)
  • Ground and neutral bars accept up to (3) #10-14 equipment grounds
Square D by Schneider Electric 100A Main Breaker Installed Load Center, Homeline Plug On Neutral, Combination Cover For Flush Or Surface Mount, Homeline Circuit Breaker, 12 Space, 24 Circuits, Solid Neutral, Single Phase, 120/240V, Ground Bar Installed.