Square D by Schneider Electric Homeline 40 Amp Mini Circuit Breaker, 2 Pole, 120/240V AC, 10kA Breaking Capacity, Plug in Mount, GFCI Class A, Residential Use (‎HOM240GFIC)
Product ID: B00KZDU7PA Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R1,083.50. Read the FAQ
Available in other options.
Variations
R 4,334
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • RESIDENTIAL CIRCUIT PROTECTION: Square D Homeline Miniature Circuit Breakers are engineered and designed for fast installation and superior circuit protection; Clamp terminal will accept wire with a wire range of 12 AWG to 4 AWG copper or aluminum wire
  • 40 AMP TWO-POLE CIRCUIT BREAKER: This circuit breaker delivers 60A protection with a two-pole configuration, ideal for larger appliances like dryers, ranges, and air conditioners that require 240V branch circuits
  • SPECIFICATIONS AND RATINGS: Dimensions - Height: 3.13 in (79.50 mm); Width: 2 in (50.8 mm); Depth: 2.98 in (75.69 mm); Current Rating - 40A; Voltage - 120/240V AC; Breaking Capacity - 10kA; 2 Poles; Certifications - UL-listed, HACR-rated