Product ID: B00NOASYW4 Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • BREAKER DETAILS: This Homeline load center has a two pole plug on neutral main supply circuit breaker that is rated at 100A 120/240 VAC single phase
  • INSTALLATION AND CONNECTIONS: Breaker box cover for surface mounting; Designed with PoN (Plug-On Neutral) for faster wiring; Electrical connections are box lugs that accept a range of 6 AWG to 1 AWG copper or 6 AWG to 2/0 AWG aluminum wire
  • SPECIFICATIONS: Measures 14.76 in x 4.53 in x 18.94 in; Features 22 kA breaking capacity with 120/240 VAC rating; 8 spaces in a NEMA 3R (Outdoor) enclosure; Supports a total of 16 circuits with the use of tandem breakers to maximize flexibility; UL Listed