StarTech.com 3.5in Drive Bay IDE to Single CF SSD Adapter Card Reader, TAA (35BAYCF2IDE)
Product ID: B000T9QQP0 Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R321.25. Read the FAQ
Selected Option: CompactFlash IDE
Variations
R 1,285
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Connect a CF card to a computer through an IDE connector
  • Compatible with compact flash memory cards and desktop computers with an IDE slot
  • Compact flash IDE adapter / CF to IDE adapter / CF to IDE converter / IDE to CF card reader
  • Compact flash adapter
  • Quick and driver free installation into any IDE 40 pin and 44 pin slot
This Compact Flash IDE adapter is a perfect solution for accessing CompactFlash (CF I, CF II) and IBM Micro Drive media, allowing you to access the flash/micro drive media as if it were an IDE hard drive. The CF/IDE adapter can be installed in the computer case through simple mounting in an available 3.5in drive bay, for connection to the computer IDE bus through either a 40 or 44-pin connection. Designed and constructed to provide a reliable media card platform, the CF IDE adapter is backed by StarTech.com's 2-year warranty.