Product Description
- High precision DC regulated power supply with triple outputs, 0- 30 volts and 0-3 amps
- Two operational modes: constant voltage and constant current
- Cooling fan automatic activation by built-in thermo-sensor
- Back-lit LCD Display with a 0.1V and 0.01A resolution
- Authentic Tekpower brand with 1-year manufacturer's warranty
The Tekpower TP3003D-3 variable DC power supply is a compact and affordable instrument that is suitable for both home and industrial use. This digital DC power supply has a total of three DC outputs, two of them have a maximum output voltage of up to 30 volts and current up to 3 amps, they may also be connected in series or in parallel for higher voltage or current; the last one has an output voltage of 5V and current up to 3 amps. It comes with rotary switches for setting up the voltage and current. With its reliability and versatility, it's an invaluable and indispensable tool for testing, science project and etc., ideal for labs, research institutes, R & D facilities.
Specifications:
Output DC Voltage: 0.0 - 30.0V
Output DC Current: 0.00 - 3.00 A
Input Voltage: 110V/AC, 60Hz
Voltage and Current adjustment
Voltage regulation: CV < 0.01% + 3mV, CC < 0.01% + 6 mA
Load regulation: CV < 0.01% + 2mV, CC < 0.01% + 6mA
Ripple and noises: CV < 1 mV rms, CC < 3 mA, rms
Protection: High current limiting
Operating Temperature: 0 - 102 F (0 - 40 C), Relative Humidity: < 80%
LCD Accuracy is within +/- 2.5%