Received Tech Report Recommended Award
Thermaltake Contac Silent 12 is a budget CPU cooler with excellent cooling performance, featuring a 120mm PWM controlled fan, high airflow fan blades, long life hydraulic bearing, low-noise operation as well as non-interference cooling design. The Contac Silent 12 supports all the latest Intel and AMD CPU socket.
P/N: CL-P039-AL12BL-A
Compatibility: Intel LGA 1366/1156/1155/1151/1150/775, AMD AM4/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2
Dimension: 153H*127W*75.3L mm
Heatsink Material: Aluminum FinsCopper Heatpipes
Heatpipe: Φ6mm x 4 pcs
Dimension: Fan, 120 x 120 x 25 mm(L xW x H)
Fan quantity: 1pcs
Fan Speed: 500~1500 RPM, 400~1100 RPM (with LNC )
Rated Voltage: 12V
Start Voltage: 9.0 V
Rated Current: 0.17 A
Power Input: 2.04 W
Air Flow: 74.33 CFM
Air Pressure: 1.68 mm-H2O
Acoustical Noise: 28.8 dBA, 22.1 dBA(with LNC)
Life time/Fan Life time: 40,000 hours
pin connect: 4 pin PWM + LNC (Low-Noise Cable), 27% fan speed and 24 noise can be reduced
Cooling Power: 150 W