XPG Z1 DDR4 3000MHz (PC4 24000) 16GB (2x8GB) Memory Modules Red (AX4U300038G16-DRZ)
Product ID: B01LZIY86F
Condition: New
Available in other options.
Sold Out
Product Description
- PC4-24000 CL16-20-20 1.35V
- Consume less power than DDR3
- Overclock compatible
- 2 oz copper for better cooling
- Lifetime Warranty
Superior power efficiency: A 20% reduction of power (Operating Voltage decreases from 1. 5V to 1. 2V) incredible speeds up to 2800MHz transfer bandwidth up to 22. 4GB/s thermal conductive technology (TCT) for great heat dissipation high-quality 10-layer Black PCB with 2oz of copper for superior stability and cooling performance Supports Intel Core i7 Haswell-E HEDT (high-end desktop) processor and the x99 platform supports Intel XMP 2. 0 (extreme Memory Profile) RoHS Compliant