Product ID: B012CLIF24 Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • PLEASE NOTE THE SIZE BEFORE YOU BUY.1. 1/4" metal male thread with a 4mm Hex Socket & hinged "D" Ring
  • D-ring with flat head screwdriver slot, can drive it by
  • Material - Stainless Steel. Total Length: 21mm / 0.83 inch,Shaft Length: 17mm / 0.67 inch(Included thread)
  • The screw allows the fitment of different styles of plates to fit directl
  • Can be used with tripods, monopods, telescopes, ball heads, lens collars, lens plates etc.
Material: Stainless Steel
Color: Silver
Weight: 7g
Total Length: 21mm/0.83 inch
Shaft Length: 17mm/0.67 inch(Included thread)
Head Diameter: 12mm/0.47 inch(without D-ring)
Head Diameter: 16mm/0.63 inch(with D-ring)
Head Thickness: 4mm/0.16 inch