2 Samsung INR18650-25R 18650 2500mAh 3.7v Rechargeable Flat Top Batteries with Protective Case
Product ID: B0722PGGWT Condition: New
Sold Out
Product Description
high drain battery max continuous discharger current: 20A 1. Nominal discharge capacity : 2500mAh Charge: 1.25A, 4.20V,CCCV 100mA cut-off, Discharge: 0.2C, 2.5V discharge cut-off 2. Nominal voltage: 3.6V 3. Standard charge: CCCV, 1.25A, 4.20 ± 0.05 V, 100mA cut-off 4. Rapid charge: CCCV, 4A, 4.20 ± 0.05 V, 100mA cut-off 5. Charging time: Standard charge : 180min / 100mA cut-off Rapid charge: 60min (at 25 °C) / 100mA cut-off 6. Max. continuous discharge: 20A(at 25°C), 60% at 250 cycle 7. Discharge cut-off voltage: 2.5V 8. Cell weight: 45.0g max. 9. Cell dimension Height : 64.85 ± 0.15mm Diameter : 18.33 ± 0.07mm