Aquatic AV 6.5" Waterproof Speakers AQ-SPK6.5-4HB
Product ID: B01MY7VSXN Condition: New
Sold Out
Product Description
  • 6.5 inch 2-way Speaker - 4 Ohm
• When it comes to waterproof audio components for Harley-Davidson Motorcycles, Aquatic AV takes the cake• These Aquatic AV 6.5″ full-range, 2-way waterproof Speakers with 1″ adjustable tweeters deliver improved sound quality when traveling at highway speeds• Flush mount grills and hardware are included along with mounting rings for 1998-2013 H-D models• 2014 and up H-D models do not require grill and mounting rings• Technical Specs:• Full-range, 2-way waterproof speaker• 6.5″ Cone• 1″/ 25mm Tweeter• Power (Max): 360W (2x 180W)• Power (RMS): 180W (2x 90W)• 4 Ohm• 60Hz - 20,000Hz• 12dB/Octave Cross-Over• Sensitivity: 87dB• 14.3oz Neodymium Magnet• Aluminum basket• 144mm Mounting hole diameter• 69.2mm Mounting Depth• Grill Material: UV Plastic, 500hrs stable• 167mm Outside grill diameter• Full 2 year warranty