Chloe Lighting CH30B405PL Victorian Pedestal Floor Lamp
Product ID: B002YGW2BI Condition: New
Sold Out
Product Description
  • Width: 10.5" Height: 30"
  • Uses one 100 watt A19 Med F incandescent light bulb
  • Power supply required: 120 volts
  • Rated for interior dry installation
  • Safety certification: UL (Underwriter's Laboratory) listed
Note: Shade colors will appear darker and less vibrant when not illuminated.. The handcrafted nature of this product creates variations in color, size and design. If buying two of the same item, slight differences should be expected.. This stained glass product has been protected with mineral oil as part of the finishing process. Please use a soft dry cloth to remove any excess oil. Due to the nature of stained-glass, colors may vary. This hand made Victorian design pedestal lamp comes with a bronze finish and a foot stepper switch. The dimensions are 10.5 inch diameter x 30 inches tall. It uses one 100W medium base bulb that is not included. Materials used in the product are glass, resin, and electrical components. The shade colors are varied shades of gold, yellow, green, white and amber. Shade colors will appear darker and less vibrant when not illuminated.. Product is hand made, so the color may vary slightly from image. This product contains lead, a chemical known to the state of California to cause cancer, birth defects, and other reproductive harm if ingested.